Biomasa - odnawialne żródło energii pierwotnej.
Biomasa to źródło energii pierwotnej, na które składają się wszelkie substancje pochodzenia roślinnego , które ulegają biodegradacji, i którego wykorzystanie w celach energetycznych nie jest ograniczone przepisami prawa.
Biorąc pod uwagę obecne trendy technologii wykorzystujące biomasę w celach energetycznych, można przypuszczać, że w przyszłości zastosowanie biomasy w wytwarzaniu energii cieplnej może znacząco wpłynąć na poprawę zarządzania gospodarowania zastosowaniem biomasy w Polsce i przyczynić się w dużym stopniu w osiąganiu celów krajowych i wspólnotowych z zakresu polityki klimatyczno-energetycznej.
Zaletami biomasy są:
- Stałe i pewne dostawy nośników energii
- Zagospodarowanie nieużytków
- Wykorzystanie odpadków z sektora rolniczego, leśnego i przetwórstwa spożywczego
- Wzrost bezpieczeństwa energetycznego
- Mniejsza emisja tlenków azotu, dioksyn i furanów
- Ograniczenie emisji CO2 z paliw nieodnawialnych (węgiel)
Najczęściej stosowanym sposobem przetwarzania biomasy na energię użyteczną jest jej spalanie. W związku z tym, że ze spalania biomasy uzyskuje się czystą i niezależną moc, jest ona uważana za jedno ze źródeł energii odnawialnej. Biomasa może wykazywać przewagę nad konwencjonalnymi źródłami energii dzięki swojej efektywności, wymiarowi ekonomicznemu i ekologicznemu.
Energetyka Cieplna jest na etapie przygotowania dokumentacji do pozyskania środków na realizację inwestycji oraz założeń techniczno-ekonomicznych, budowy kotła biomasowego o mocy 12 MW.
Planujemy także uruchomić badania laboratoryjne kaloryczności biomasy. Więcej szczegółów wkrótce.